20 skrytých krás světa

Turistika je dnes tak hojně rozšířená, že se snad žádné tajemství o novém místě nezachová. Uvádíme seznam 20 méně známých lokalit, jejichž existenci si většina cestovatelů nechává pro sebe.

Tento seznam byl zveřejněn během britského výzkumu, při kterém se zjistilo, že 8 z 10 cestovatelů nevyhledává turisty okupovaná profláknutá místa a radši tráví dovolenou v méně známých destinacích.

Teď už k našemu seznamu:

1. Mehtab Bagh, Indie

Mehtab Bagh je park poblíž Agry. Pokud sem zavítáte, nabídne se vám kouzelný výhled na řeku Yamuna a slavný Taj Mahal, ke kterému park patří. Jedinečnou atmosféru tohoto místa si nejlépe vychutnáte právě odtud, kde vám pohádková scenérie připraví nezapomenutelný pohled.

2. Ostrov Gili Meno, Indonésie

Nejmenší ze tří ostrovů Gili je zároveň neklidnějším a člověkem minimálně zjizveným místem na Filipínách. Nadšence do potápění nejspíš potěší „Gili Meno Wall“, místo, kde se mezi úžasnými korály rády plaví mořské želvy. V noci se zase dočkáte celé řady korýšů, mladých sépií a oblíbených španělských tanečníků – murén.

3. Ostrov El Nido Pangulasian, Filipíny

Obrovské skalní vodopády, mizející v hlubokém modrém moři, vápencové útesy pokryté svěží zelení a nedotčené pláže – zní vám to, jako ráj? Pak vězte, že ho můžete navštívit ještě za života. „Ostrov slunce“, jak se mu také říká, je od roku 1998 chráněnou krajinou oblastí. Pokud chcete vidět azurové laguny, brzy ráno najdete tradiční filipínskou loď, která vás k nim odveze. Jedním z jedinečných zážitků je i plavání se žraloky, což si silnější povahy jistě nenechají ujít.

4. Jaffna, severní Srí Lanka

Hlavní město regionu Jaffna je skutečným historickým klenotem. Nejen, že se tu pořádají nezapomenutelné oslavy a festivaly, ale najdete tu i katedrály, termální prameny a užijete si i blízké okolí, ve kterém se nachází tradiční malé vesnice.

5. Ostrovy Con Dao, Vietnam

Jednou z nejkrásnějších přírodních památek Vietnamu je právě seskupení 15 ostrůvků Con Dao. Nabídnou vám nejen nádherné pláže, korálové útesy a malebné zálivy, skryté před světem hustými lesy, ale i nádherné scenérie v národním parku, možnost potápění a bohatou historii ostrovů.

6. Santoriny, Řecko

Mezi městy Imerovigli a Oia se nachází cesta, která vám zabere okolo tří hodin, ale zato vám zaručí, že nebudete mít čas uklízet foťák. Připravte si pořádné boty, výstup není nic jednoduchého. Úžasné scenérie, které cestou uvidíte, však stojí za to.

7. Ostrov Bequia, Grenadiny

Bequia je druhý největší ostrov na Grenadinách, zároveň považovaný za nejkrásnější ostrov Karibiku. Nádherná zeleň, zvlněné pahorky, malá komunita místních a tím pádem i menší počet turistů je nesporným lákadlem mnoha dobrodruhů. Ostrůvek je proslavený výrobou lodí a má dlouhou tradici v lovu velryb, což je téma, kterému se věnuje zdejší muzeum.

8. Přírodní rezervace Tirimbina, Kostarika

Tento deštný prales slouží jak ke vzdělávacím, tak k vědeckým účelům. K dispozici jsou vám průvodci a na výběr mnoho různých naučných tras, například Čokoládová cesta, kde na vlastní oči uvidíte, jak se pěstují kakaové boby a jak se z nich vyrábí čokoláda.

9. Národní dědictví, Journey Through Hallowed Ground, Virginie

Na této cestě navštívíte historicky významnou oblast plnou památek – prezidentské domy, národní parky, historické domy, města a vesnice a více než 100 bojišť občanské války.

10. Salar de Uyuni, Bolívie

Nezapomenutelná zkušenost a logistická noční můra – to je obrovská solná pláň. V určitých ročních obdobích se nedaleká řeka vylije z koryta a pláň si tak vytvoří obrovskou klidnou vodní plochu zrcadlící oblohu, což je nejvhodnější čas na návštěvu této podivuhodné krajiny.

11. Město Matera, Itálie

Turisty neznámé, leč nezapomenutelné skalní město, oblíbené díky podzemním ulicím a domům, obydlené až do roku 1993, kdy bylo prohlášeno za světové dědictví UNESCO.

12. Kennet River Koala Walk, Victoria, Austrálie

Poblíž národního parku najdete poměrně krátkou stezku, která vás zavede mezi ptáky, kachny a ospalé koaly na stromech. Zdejší zvířata jsou na lidi poměrně zvyklá a navíc je možnost je i krmit, díky čemuž se může klidně stát, že vám budou doslova zobat z ruky.

13. Farewell Spit, Nový Zéland

Tato národní rezervace je útočištěm mnoha druhů ptactva a je velice přísně chráněna. Navštívit můžete historický maják, místo fosilních nálezů či prostor vhodný k pozorování ptáků. Příroda vás ale taky nenechá chladnými – písečné duny a kolonie racků se vám postarají o zážitek.

14. Vesnice Bukchon, Jižní Korea

Tato malebná vesnice se skládá ze stovek tradičních domů z dynastie Čoson. Obklopená paláci Gyeongbokgung a Changdeokgung, svatyní Jongmyo a dvěma důležitými body ve zdejší krajině, Jongno a řekou Cheonggyecheon, nabídne neobvyklý turistický zážitek.

15. Jezero Atitlan, Guatemala

Můžete si říct, že je to přeci jen jezero, ale nemáte pravdu – okolo této vysoko položené vodní plochy se do výšky tyčí velké množství vulkánů a nepotkáte zde ani mnoho turistů, což z této lokality činí skutečně výjimečné místo.

16. Vesnice Omodos, Kypr

V regionu, odkud se dováží převážně víno, najdete půvabnou vesnici obklopenou majestátními horskými štíty a řekou Cha-potami. Čeká tu na vás nejen gastronomický, ale i historický zážitek.

17. KwaZulu-Natal (KZN), Jížní Afrika

Tato oblast je bezpečná i multikulturně zajímavá. Nachází se na prvních příčkách pomyslného žebříčku míst, kam se v Africe podívat. Muzea, přírodní krásy a jedinečná dobrodružství takových typů, jaké byste na tomto kontinentě nečekali, jsou stálým turistickým lákadlem.

18. Yaxchilan, Mexiko

Májské starodávné město vám dodá pocit, že jste se nejspíš přesunuli v čase. Nabízí se zde možnost jízdy loďkou, díky které uvidíte džungli okolo, působivé staré stromy a zachované cesty z první ruky.

19. Margaret River, západní Austrálie

Skrz tento region vás provede mnoho soukromých či veřejných cestovních společností, které vám pomohou nevynechat ani jednu zdejší zajímavost. Jeskyně, majáky, kultura; i milovníci aktivní dovolené zda najdou vyžití – adrenalinové sporty, jízdu na koni, cyklistiku, potápění a přístup k mnoha kouzelným přírodním stezkám.

20. Migrace zeber, Botswana

Podle National Geographic se jedná o vůbec největší migraci savců vůbec – 482 km. Pokud se k nim chcete na jejich cestě přidat, doporučujeme od března do dubna, kdy se nacházejí na Makgadikgadijské pánvi, jednom z velice akčních míst co se týče predátorů. V srpnu je ideální příležitost je zastihnout u řeky Boteti, plné hladových krokodýlů. Tento bod je tím nejzazším, kam zebry doputují a v září se vrací zpátky na sever, odkud příští rok začnou svou další cestu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup