3×3 tipy pro levnější cestování

Cestování. Asi největší překážkou v cestě za tímto snem je pro většinu lidí nedostatek financí. Na váš vytoužený výlet vám ovšem stačí mnohem méně peněz, než jste se odvažovali doufat.

Náklady na cestu se dají v zásadě rozdělit do tří kategorií, a to doprava, ubytování a další náklady, které zahrnují například jídlo. Každou z těchto položek ve vašem rozpočtu na cesty projdeme a podíváme se, jak za ní neutratit více než je nezbytně nutné.

Doprava

 • Létání
  Letadlo je velmi pohodlná možnost, jak se během pár hodin dostat třeba i na druhou stranu zeměkoule. Pokud si s vyhledáváním letenek dáte práci, můžete se dostat i na zlomek průměrné ceny letu do vaší destinace. Nejméně peněz zpravidla zaplatíte, pokud nebudete mít jednoznačný cíl a fixní datum. Pravděpodobnost, že najdete v srpnu levnou letenku kamkoliv do jižní Evropy je mnohem vyšší než že najdete levný let do Barcelony mezi 2.-10. srpnem. Také je vhodné prozkoumat ceny letenek z letišť blízko českých hranic (Vídeň, Katowice, Berlín…). Skvělým vyhledávačem levných letenek po Evropě je azair.cz, velmi šikovné je sledovat weby, které se levnými letenky zabývají (např. Honzovy letenky nebo Jak na letenky).
 • Doprava po zemi
  Zvláště při cestování po Evropě se vyplatí zvážit otázku, jestli není levnější a výhodnější cestovat vlakem nebo autobusem. Bez hodin čekání na letišti a komplikované dopravy z a na letiště může být cesta autobusem nebo vlakem stejně dlouhá nebo i kratší a levnější k tomu. Jízdenky za příjemnou cenu po celé Evropě nabízí například RegioJet, Flixbus, Eurolines a mnoho dalších, pro jejich snadné vyhledávání je výborná stránka busradar.com.
 • Low-cost alternativy
  Kromě starého známého stopování, které je kromě způsobu dopravy i opravdovým dobrodružstvím, můžete využít spolujízdu, například BlaBlacar.com, kde si někdy i za velmi výhodné ceny přrostě přisednete do auta k někomu, kdo jede vaším směrem.

Ubytování

 • Couchsurfing
  Ve většině měst se kromě nadšených cestovatelů toužících poznat blíže cizí kulturu nachází i spousta místních, převážně mladých lidí, toužících po tom samém! Tyto dva druhy lidí se vzájemně hledají na stránce couchsurfing.com, kde si nejdříve vyplní profil a poté mohou podle několika filtrů hledat vhodného hostitele či hosta. Jak již anglický název stránky napovídá, hosté většinou spí na gauči (nebo na zemi) a moc soukromí a luxusu nemají, na druhou stranu ušetří mnoho peněz za ubytování a mohou vyprávět mnohem zajímavější historky. Pokud vás couchsurfing zaujal, vyplňte pečlivě profil, pořádně si pročtěte profily svých potenciálních hostitelů a přivezte tomu, kdo vás nakonec ubytuje, malý dárek.
 • AirBnB
  Webové stránky fungují na podobném principu jako couchsurfing, ale tentokrát si za ubytování zaplatíte a taky dostanete svoji postel. Můžete si pronajmout jenom pokojíček, ale také byt, vilu nebo třeba hrad! Pokojíčky jsou většinou na cenové úrovni hostelů v daném městě.
 • Další alternativy…
  Je jich opravdu mnoho, jednak můžete napříkad spát pod širákem nebo ve stanu. V Norsku a Švédsku máte ze zákona povolené spát takhle kdekoliv v přírodě, pokud po sobě dané místo uklidíte. Ve Skandinávii a na některých dalších místech se v lesích nachází sruby, kde můžete přespat zadarmo. Ve městech můžete poprosit místní, jestli byste si nemohli rozdělat stan u nich na zahradě. Kromě toho ovšem můžete důkladně prozkoumat další možnosti: spaní na studentských kolejích nebo třeba v klášterech… Možností je opravdu mnoho.

Další náklady

 • Jídlo
  Co se týče jídla, platí dvě základní pravdila, kterými je dobré se řídit. Zaprvé, pokud chcete jíst v restauracích, vyhněte se turistickým centrům a hledejte restaurace a jídelny určené spíše místním. Většinou tak dostanete chutnější jídlo, větší porci a mnohem nižší cenu. Zadruhé, nejlevnější alternativou je vařit si i na cestách, což se vám bude hodit hlavně v případě, že cestujete pomalu a máte v každé destinaci fůru času.
 • Suvenýry
  Zkuste se na cestách chovat více jako doma, to vám pomůže tolik neutrácet. Právě suvenýry a nakupování všeho možného, co je ve výsledku zbytečné, vás může přijít velmi draho, ačkoliv vám to třeba ani tak nemusí přijít. Na cestách narazíte na spoustu nevšedních věcí, které musíte bezprostředně mít, ale časem zjistíte, že většina z toho vám je naprosto k ničemu a akorát zabírá drahocenné místo v batohu. Jako památku na dané místo si kupte pohled nebo magnetku a tu nádhernou lampu nechte pro někoho jiného.
 • Atrakce
  Už to tak bývá, že ty nejhezčí nebo historicky nejvýznamnější místa bývají zpoplatněna. To ovšem není důvod, proč byste je neměli navštívit. Pořádně se rozmyslete, co má pro vás hodnotu a jestli vám vážně padesát euro za tu Sixtinskou kapli stojí, zjistěte si, jestli se na vás nevztahuje některá ze slev (v Paříži máte napříkad do 25 let vstupy na většinu atrakcí zdarma) a pokud si nějaké město chcete prohlédnout důkladně, zjistěte si, jestli neexistuje nějaká turisticá vstupenka do všech atrakcí, s jejíž pomocí se dá většinou dost ušetit (například v Kodani s Copenhagen Card máte vstupy do většiny atrakcí zadarmo nebo rapidně snížené a dopravu MHD zdarma k tomu).

Cestování opravdu nemusí být drahé. Stačí se naučit správně hledat a na cestách se chovat racionálně, tedy zbytečně nevyhazovat peníze, jak to má většina turistů zvykem. Pokud svoje cestování dotáhnete k dokonalosti, nebude vás den na cestách stát více než běžný den doma, v levnějších zemích dokonce o dost méně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup