4 nejkrásnější zámecké zahrady

Hrady a zámky jsou častým cílem rodinných výletů. Mnohé však nelákají jen majestátní budovy, ale také téměř pohádkové zahrady, které jsou součástí zámeckých areálů. Mezi ty nekrásnější a nejzajímavější patří Lednice, Blatná, Telč a Kroměříž.

Lednice

K nejkrásnějším zámeckým zahradám patří beze sporu ta rozléhající se kolem lednicko-valtického zámku. Rozsáhlá francouzská zahrada, romantické stavby v čele s proslulým minaretem lákají rok co rok na jih Moravy tisíce turistů. Když se do Lednice vydáte, nenechte si ujít návštěvu skleníku s tropickými a subtropickými rostlinami z Jižní Ameriky. Milovníky zvířat zase potěší návštěva neméně lákavého akvária Malawi, v němž můžete obdivovat celou řadu sladkovodních i mořských ryb.

Blatná

Zejména děti potěší návštěva zámecké zahrady v Blatné. Tento zhruba 42 hektarů velký areál patří k nejpůvabnějším místům, které v Blatné můžete navštívit. Charakteristické jsou zejména klikatící se potůčky s několika můstky a nádherné aleje stromů. Procházky po blatenském zámeckém parku vám zpříjemní stádo daňků skvrnitých, kteří se zde volně pohybují. Bývají velmi krotcí, takže jejich společnost potěší zejména vaše ratolesti.

Telč

Telčský zámek je přesně tím místem, kde budete mít pocit, že stroj času skutečně existuje. Jako mávnutím kouzelného proutku se ocitnete v době renesance. Telčský zámek patří k moravským skvostům s velmi zachovalými interiéry.

Stejně okouzlující jsou však také renesanční zahrady zámku v Telči. Typickými prvky jsou arkády a kašna s vodotryskem. Oko milovníků orchidejí potěší návštěva klasicistního skleníku s rozsáhlou sbírkou jihoamerických rostlin.

Kroměříž

Jednou z nejznámějších zámeckých zahrad je ta v Kroměříži, známá jako libosad. V raně barokní zahradě se nenapodobitelně snoubí italské a holandské vlivy. Její dominantou je 244 metrů dlouhá promenáda s celou řadou soch antických bohů a kašen. Ztratit se z dohledu starostí všedního dne můžete alespoň na chvíli ve zdejším bludišti. A za zmínku v neposlední řadě stojí také Foucaultovo kyvadlo dokazující, že se země skutečně otáčí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup