Burgos: nahlédněte ke kořenům španělské kultury

Navštivte poněkud netradiční španělské město, které se vymyká běžným představám o Španělsku. Zrodil se zde národní jazyk i samotná kultura.

Burgos není příliš turisticky známým španělským místem, přestože je kolébkou celé této kultury, a právě zde vznikl samotný španělský jazyk. Historie zde na vás dýchá doslova ze všech koutů. Toto město má i svou temnou stránku; v dřívějších dobách zde sídlil generál Franco. Lidé z Burgosu jsou proslulí svou konzervativností a také je zde velké procento věřících a na kostely narážíte doslova na každém kroku. Burgos Vás svou odlišností vůči jiným španělským městům překvapí a pokud milujete historii a prozkoumávání nových, neotřelých míst, pak je návštěva tohoto města dobrou volbou pro vás.

Jaké možnosti Burgos nabízí?

Turisticky nejvýznamnějším místem Burgosu je bezpochyby jeho masivní gotická katedrála, jejíž stavba byla započata v hlubokém středověku ve 13. století. Katedrála je nejvýznamnější stavbou tohoto typu z celého Španělska. Je součástí světového dědictví UNESCO. Je zde pohřbený španělský národní středověký hrdina El Cid, díky jehož vojenským tažením byli vyhnáni muslimové z mnohých částí země. Pokud by nebylo Cida, tak s velkou pravděpodobností by dnešní Španělsko bylo muslimské.

Castillo de Burgos

Dalším zajímavým místem je Castillo de Burgos, tedy burgoský hrad. Nalézá se jen malý kousek od katedrály a slouží také jako vyhlídka na celé město. Výhled je opravdu okouzlující především večer, kdy je celé město osvícené. Hrad je obestřený lesem a je možné udělat si procházku po tomto lese plném exotických stromů a rostlin.

Monasterio de Las Huelgas

Kousek dál od hradu a katedrály stojí skvostný klášter s názvem Monasterio de Las Huelgas. Tento klášter je vzácnou ukázkou francouzské gotické architektury a postaven byl ve 12. století. Nalézá se v historické uličce se starými domy a ulicí dlážděnou ve středověkém stylu. Nejlépe vypadá večer, kdy je dekorativně nasvícený, ale pro možnost vnitřní prohlídky budovy je nutné přijít přes den – ve večerních hodinách je veřejnosti nepřístupný. V minulosti se v něm konaly například svatby monarchů, sloužil také jako porodnice nobility a v neposlední řadě je zde pochováno množství španělských králů a královen.

Museo de la Evolución Humana

Vhodné je podívat se také do Museo de la Evolución Humana, tedy do Muzea lidské evoluce, protože oblast Burgosu je jedním z nejvýznamnějších nalezišť lidských fosilií na celém světě. Právě v okolí Burgosu byly provedeny jedny z nejdůležitějších nálezů artefaktů odkazujících k předchůdcům homo sapiens a toto muzeum podává fascinující náhled do prehistorie našeho druhu.

Dále nesmíte vynechat ochutnávku tradičních burgoských jídel. Tato oblast Španělska je ohledně pohostinství především známá pro kvalitní a čerstvé masné pokrmy nejrůznějších druhů. Místní specialitou je Morcilla de Burgos, která by se dala přirovnat k českému prejtu, ale přesto se s tímto jídlem nedá ztotožnit a maso je zde opravdu lahodné. Další místní specialitou je jehněčí speciálně připravené ve velkých pecích podávané s chlebem. Místní jídla navozují středověkou atmosféru a jsou opravdu delikátní.

Burgos je také známý množstvím nejrůznějších rozkvetlých parků, které je možné ocenit hlavně v létě. Dále po celém městě vede upravovaná a široká cyklostezka, milovníci kol si zde kolo mohou půjčit a prohlédnout si město tímto způsobem. Burgosem vede známá cesta do Santiaga a je možné projet se na kole ven z města do přírody právě po této cestě pro poutníky. Toto místo nabízí ještě možství jiných turistických atrakcí, jako muzeum knihy nebo další historicky významné budovy. Neváhejte a vydejte se toto město prozkoumat sami!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup