Příprava na cestu do Chorvatska

Chystáte se letos na dovolenou do Chorvatska? Co byste měli vědět, než do kufru uložíte plavky a sluneční brýle a na co se připravit, když pojedete vlastním automobilem?

Kdy vyrazit aneb vhodná sezóna

Letní období turistům přeje, v těchto měsících dosahují teploty příjemných 29 °C v průměru. Na dovolenou se vyplatí díky teplým létům vyjet klidně i mimo prázdninové měsíce. Ti, kteří cestují primárně za památkami a výlety, mohou vyrazit ještě v říjnu.

Přechod přes hranice a doklady

Jedním z nejčastějších dotazů je, jestli do Chorvatska potřebujete pas. Odpověď zní, že nepotřebujete, pro vstup vám stačí pouze platný občanský průkaz. Svoje doklady musejí mít rovněž děti.

Chorvatsko stále není členem Evropské unie a z toho zároveň plyne, že není ani členem Schengenského prostoru. Do roku 2017 jste mohli očekávat spíše ojedinělé kontroly na hranicích, loni však kontroly zavedlo právě na hranicích se zeměmi, které nejsou součástí Schengenského prostoru, Slovensko i Maďarsko. Cílem je zvyšování bezpečnosti s ohledem na migrační politiku.

Mýtné a poplatky

V Chorvatsku nepotřebujete standardní dálniční známku, byť dálnice jsou tu zpoplatněny podobně jako například v tuzemsku. Platí se tady mýtné, a to v závislosti na projetém úseku. Zaplatit můžete kartou nebo hotovostí na tzv. mýtné bráně, vyjde vás na asi 40 kun za 100 km.

Dálniční známky budete potřebovat případně pro průjezd dalšími státy – do Rakouska, Slovinska, Slovenska a Maďarska. Pozor, slovenská známka už se nelepí na sklo, ale je elektronická. Za tu desetidenní zaplatíte 10 EUR. Maďarská dálniční známka přijde řidiče na 2 975 Ft. Ta je oficiálně sice týdenní, ale platí taktéž 10 dnů. V Rakousku stojí stejná dálniční známka aktuálně (2018) se stejnou platností pro osobní auta 9 EUR. Za slovinskou dálniční známku na týden dáte 15 EUR.

Chorvatská měna, jak a kde vyměnit

V Chorvatsku se platí kunami a zpravidla je vhodnější kvůli lepšímu kurzu měnu vyměnit ještě před cestou, to znamená v ČR. V Chorvatsku se však relativně bezproblémově dá platit i v eurech nebo v dolarech.

Ceny (jídlo, pohonné hmoty)

V Chorvatsku samozřejmě najdete obdobnou síť velkých supermarketů. Některé znáte i z tuzemska, jako například Lidl nebo Billu. Potkáte tak obdobný sortiment jako doma a v podstatě se dá říci, že i za srovnatelné ceny, v některých případech za dokonce i mírně nižší. Ušetříte hlavně na ovoci a zelenině. Chorvatsko má samozřejmě i vlastní specifické značky, se kterými se v Česku nepotkáte – Konzum nebo Tommy.

Dá se říci, že obecně jsou v Chorvatsku ceny ve srovnání s ČR vyšší. Přes dobře dostupnou síť čerpacích stanic se tak vyplatí vyrazit s plnou nádrží z domova, případně brát benzin v Maďarsku nebo Rakousku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *