Francouzské regiony autem

Jet na poznávací dovolenou do Francie je úžasný zážitek. Pokud ale nechcete strávit cestu v autobuse s hromadou divných lidí, kteří vám kopou do sedadla, nebo v letadle s křičícími dětmi, pak jeďte autem, ani zdaleka to není tak stresující, jak to vypadá. Právě naopak, nejste svázáni tím, kam jede zbytek skupiny, prostě si program naplánujete sami a výlet si můžete udělat kamkoli chcete. Naplánujte si trasu s jedním přespáním v Německu nebo se dvěma přespáními v Německu a Francii. Záleží na tom, zda míříte na sever nebo na jih. Cesta je příjemná, Německo projedete, ani nevíte jak, protože dálnice nejsou placené, tempo je rychlé a řidiči ukáznění. Ve Francii už ale za dálnici musíte zaplatit. Jsou zde mýtné brány. Jestliže nechcete utrácet za dálnice, dá se jet i po okresních silnicích, je to sice časově náročnější, ale cesty jsou velice slušné a je to výrazně levnější varianta.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli oblast, neuděláte chybu. Jste-li spíše na teplejší krajiny, jih Francie je pro vás. Regiony Languedoc-Rousillon a Provence-Alpes-Côte d’Azur se nacházejí na pobřeží Středozemního moře. Města jako Marseille, Nice, Avignon nebo Montpellier vám jistě nejsou neznámé, pro koupání v moři a procházky po promenádě jsou ideální. Připomínají však spíše klasická jižanská města. Pokud chcete poznat opravdovou francouzskou mentalitu a život, doporučuji střed a sever Francie, které jsou méně turisticky oblíbené. Regiony jako Picardie, Bretagne, Normandie, Champagne-Ardenne, Franche-Comté a další. Jsou to oblasti tradičních Francouzů. Nemusíte žít v turistické představě o zemi galského kohouta, ale můžete poznat její skutečnou tvář.

Pokud se rozhodnete pro sever Francie, což vám vřele doporučuji, prostudujte si jednotlivé regiony. Každý je něčím odlišný. V pikardských městech najdeme nejkrásnější francouzské katedrály. Region Champagne-Ardenne je vinařský kraj, kde máte jedinečnou možnost ochutnat to pravé šampaňské. Franche-Comté, kopcovitá oblast blízko německých a švýcarských hranic, žijí stáda krav a vyrábí se zde vynikající sýr Comté. Pak jsou tady pobřežní regiony Haute-Normandie a Basse- Normandie, kde najdeme spousty jablkových sadů. Z jablek se zde získává Cidre, zkvašený jablečný mošt. Bretagne, region na stejnojmenném poloostrově, nejzápadnější a geologicky nejstarší oblast Francie. Bretonci jsou známí především jejich touhou po autonomii. Tak to je sever.

Potom je tady samozřejmě Paříž, v regionu Île-de-France, což v překladu znamená „ostrov Francie“. Hlavní město takové skutečně je. Vyniká svojí jedinečností, šarmem a půvabem. Je to město mnoha kultur, mnoha národností a menšin. Je to svět sám pro sebe. Najdete zde spousty historických budov, ze kterých můžeme číst o dějinách nejen Francie. Je zde Place de la Concorde, kde během Velké francouzské revoluce byla slavná gilotina, Hotel des Invalides, ve kterém najdeme hrobku Napoleona Bonaparte, samozřejmě slavná Eiffelova věž a spousta dalších. Paříž je také centrem umění. Louvre, historické obrazy sochy, najdeme zde sbírku od antiky po 19. století. Museé d´Orsay, galerie plná impresionistů. Monet, Gaugin, Cézanne, Manet, Degas a spousta dalších světových malířů. Centre Georges Pompidou je centrem moderního umění. Už sama budova je umělecké dílo, které stojí za podívání. To jsou nejznámější pařížské galerie, které rozhodně stojí za návštěvu, to je Paříž.

Francie je plná překvapení. Lidé jsou příjemní a ochotní, země je krásná a nepředvídatelná. Najdeme zde hory i nížiny, moře i horská plesa, velkoměsta i malebné vesničky. Ve Francii si každý najde něco svého. Svůj kousíček srdce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup