Lodí po Karibiku

Že byl vždycky Váš sen se podívat do Karibiku, jenomže pro obrovské množství malých i velkých ostrovů jste se nemohli rozhodnout, které místo navštívit? Patříte mezi lidi, kteří dávají přednost cestování, vyzkoušení nového a poznávání nových míst před trávením dovolené na jedné pláži? Nechcete zároveň do Karibiku létat každý rok, aby jste mohli všechna vysněná místa navštívit? Pak právě pro Vás je tento článek o cestování lodí po Karibiku.

Pokud se tedy rozhodnete cestovat lodí po Karibiku, je nutné si před samotnou plavbou rozmyslet několik velice důležitých bodů. V první řadě je potřeba si určit, s jakou společností a z jakého přístavu budete chtít vyplout.

Většina lodí do Karibského moře vyplouvá ze státu Florida. Ten nejdostupnější přístav určitě najdeme ve městě Miami, kde se lze snadno letecky přepravit. Další přístavy, ze kterých lze vyplout, se nacházejí ve městech Orlando a Tampa.

Pokud budete hledat s jakou společností se do Karibského moře vydat, máte na výběr hned z několika. Mezi ty největší společnosti se řadí Carnival, MSC nebo Royal Caribbean, která dokonce vlastní jednu z nejluxusnějších lodí současnosti, kterou na moři můžete vidět, Harmony of the seas. Protože jsem se osobně zúčastnil plavby se společností Carnival, níže uvedené informace se výhradně opírají o mou zkušenost s touto společností, ale nepředpokládám, že by se u jiných společností tyto základní informace lišily.

Kolik financí si připravit

Je třeba nezapomenout ještě na jednu důležitou věc, a tou je rezervace kajuty. Protože zájem o takovou plavbu bývá obrovský, veškerá místa na lodi jsou vyprodány často i několik týdnů dopředu. Při rezervaci kajuty máte na výběr hned několik možností. Můžete být ubytováni jak na přídi lodi, v prostřední části nebo na zádi. To, zda se vaše kajuta bude nacházet níže či výše, záleží na tom, kolik jste ochotni si připlatit. Na výběr máte kajuty s pouhým obrazem na zdi imitující okno, dále kajuty s vlastním oknem či menším balkónem, ale také luxusní apartmány. Ceny se zde pohybují od několika desítek až po stovky USD za noc. K ceně ubytování je nutné si připočíst spropitné, které přibližně činí 10 – 20 % z ceny plavby. To je možné zaplatit rovnou při platbě celé plavby, nebo tak můžete učinit až na konci plavby.

To nejpodstatnější, na co nesmíte zapomenout, je kapesné. Ať už se bude jednat o útratu na samotné lodi, nebo platbu za nákupy či výlety při jednotlivých zastávkách.

K tomu všemu je nutné si ovšem připočíst částku nutnou na přelet do USA. Pokud si letenky pořídíte s předstihem, můžete ušetřit spousty peněz.

Na závěr doporučuji, aby jste si před samotnou plavbou nebo během ní zjistili, co máte v ceně a co ne. Základní informace dostanete v průvodci plavby před samotným vyplutím, poté každý den dostanete malou brožurku s programem na daný den. To, zda je daná věc v ceně, či si za ni budete muset připlatit, poznáte malým symbolem dolaru vedle dané činnosti, restaurace, jídla, či pití.

Kontroly jako na letišti

Tak jako na letišti i zde budete potřebovat pas a vytisknutou “letenku“. Pokud si plánujete na palubu lodi přinést nějaký alkohol, pravděpodobně budete zklamáni. Veškerý alkohol bývá zpravidla odebrán a navrací se až po ukončení plavby. Společnosti si tak zajišťují, že nepřijdou o zisky z prodeje alkoholu na palubě lodi. Při nalodění dále procházíte Vy i Vaše zavazadla rentgenovými kontrolami. Na lodi poté dostanete ID kartu, pomocí které se identifikujete a na základě které jste na loď při jednotlivých zastávkách vpuštěni. Samozřejmostí je zákaz zbraní, či jiných nebezpečných předmětů, se kterými byste mohli ohrozit nebo zranit jiné osoby.

Samotná plavba aneb život milionáře na zkoušku

Ještě než předtím, než vyplujete na moře, budete se muset zúčastnit bezpečnostního cvičení, které je pro všechny povinné. Toto cvičení Vám zabere přibližně 1 hodinu a jeho cílem je připravit pasažéry na případné krizové situace. Po této povinnosti se již můžete věnovat zábavnějším činnostem.

V dnešní době jsou výletní lodě vybaveny tím nejlepším, co můžou nabídnout. I když se na lodi nachází velké množství lidí, každý si zde najde způsob, jak zde volný čas trávit. Tím nejzákladnějším, co na lodi můžete nalézt, jsou vířivé vany a bazény, které jsou většinou otevřené již od ranních hodin a uzavírají se pozdě ve večerních hodinách. Pokud dáváte přednost sportovnějším aktivitám, naleznete zde tobogány, lezecké stěny, běžecké okruhy, volejbalová, či basketbalová hřiště, minigolf, posilovny ale také například sauny. Za příplatek si můžete zajít na masáž, dámy najdou určitě zalíbení v kosmetických salónech. Během dne si také můžete zajít nakoupit do jednoho z obchodů. K dispozici jsou parfémy, upomínkové předměty, oblečení, ale také alkohol. Ten Vám ale bude předán na konci plavby, jak už bylo zmíněno výše. Stejně jako na letišti, i na lodi platí bezcelní zóna. To znamená, že veškeré zboží zde můžete zakoupit bez daně.

V pozdních odpoledních hodinách pak začíná jiný druh zábavy. Otevírají se kasína, kde si můžete zahrát poker, živou ruletu, black jack nebo třeba vyzkoušet štěstí na jednom z velkého množství hracích automatů. Pro ne příliš velké příznivce hazardu může být jednou z variant bingo. Pokud preferujete spíše kulturní akce, můžete si zajít do kina, na živá taneční nebo divadelní představení nebo zasmát se u klasické americké StandUp show.

Na lodi se také nachází spousta tanečních klubů a barů. Většinou zde naleznete všechny hudební žánry, takže si určit najdete ten svůj oblíbený. Pokud ovšem preferujete klid, můžete si zajít do knihovny nebo se podívat do místní galerie obrazů.

Co se týče jídla a pití, k dispozici budete mít výběr z mnoha druhů kuchyň. Už v ranních hodinách se otevírají první restaurace, kde se můžete nasnídat. Ovšem pokud si rádi nabíráte tolik jídla, kolik potřebujete, jsou Vám k dispozici švédské stoly. Po snídaních se otevírají další restaurace. Můžete si dát hamburgery, pizzu, nechat si udělat bagety na nejrůznější způsoby nebo si vybrat jiné z mnoha nabízených jídel. Hlavním jídlem dne je večeře. Na večeře se zpravidla chodí ve společenském oblečení, od mužů se očekávají kalhoty a košile, od žen šaty. Před samotnou plavbou si tato pravidla raději přečtěte, aby se Vám nestalo, že do restaurace nebudete vpuštěni. Večeře je složena z několika chodů. Na výběr vždy máte z několika jídel, nebo můžete ochutnat specialitu daného dne. K Vašemu stolu bude přiřazen hlavní číšník a jeho pomocníci, kteří Vás budou obsluhovat po celou dobu plavby. Během večeře je také možné, že Vás číšníci během večera překvapí taneční vystoupením, čímž se zážitek jenom umocňuje.

Je nutné zdůraznit, že ne všechny restaurace jsou v ceně. Za některá jídla je nutné si připlatit. Jak je uvedeno výše, tyto informace naleznete v brožurce, kde se u zpoplatněné restaurace nachází symbol dolaru.. V ceně plavby je k dispozici po celý den voda, šťáva, čaj i káva. Pokud si však chcete dát alkohol nebo nějakou vaši oblíbenou limonádu, budete si také muset připlatit.

Zastávky během plavby

Loď během plavby zastavuje na několika konkrétních místech. To na kterých to bude, záleží jaké plavby se zúčastníte. Co na daném místě budete dělat, je pouze na Vás. Můžete se zúčastnit jednoho z výletů, které Vám nabídne společnost, se kterou jste vypluli. Na tyto výlety se můžete přihlásit již před vyplutím lodi nebo také během plavby. Tyto výlety jsou ale většinou dražší, jelikož daná společnost výlety pouze zprostředkovává a není jejich organizátorem. Cena těchto výletů je přibližně od 50 do 110 USD. Pokud se Vám nechtějí platit takové částky během každé přestávky, můžete zariskovat a zkusit si výlet zakoupit hned po vylodění. Místní obyvatelé zde většinou čekají na bohaté turisty a nabízí jim nejrůznější aktivity. Cena je mnohem nižší, může se Vám ovšem stát že nenajdete to, co hledáte. Můžete se ovšem po ostrově pouze procházet, jít se vykoupat na pláž, koupit si místní suvenýry a nikde nespěchat. Poslední možností je zůstat na lodi.

Co se týká doby, po kterou budete v přístavu kotvit, se liší den ode dne. Většinou to bývá 6 až 8 hodin. Možná se Vám tato doba bude zdát nedostatečná, k poznání těch nejzajímavějších míst to ovšem stačí.

Jak je již výše zmíněno, to kde budete kotvit záleží na tom na jakou plavbu jste se přihlásili. Některé plavby mají pouze jednu zastávku, jiné můžou mít hned několik. Míst, které můžete vidět a navštívit je nespočet! Ať už se jedná o ostrov Cozumel v Mexicu, Grand Cayman, největší z Kajmanských ostrovů či Belize a nebo Roatan, ostrov patřící Hondurasu. Vidět také můžete ostrovy jako Jamajka, Svatý Martin či Svatá Lucie, Bahamy, ostrov Grand Turk, Amber Cove v Dominikánské republice a mnoho dalších.

Závěrem

V tomto článku jste se mohli dozvědět základní informace o cestování lodí Karibikem a zjistit, že to není vůbec obtížné a nemusíte se při tom omezovat pouze na jedno místo, ale navštívit jich hned několik. Vše co k tomu potřebujete je nadšení cestovat, čas a finance. Už máte svou vysněnou plavbu vybranou?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup