Město lásky – Paříž

Romantická Paříž je hlavním městem Francie a oblíbeným turistickým cílem. Toto město oplývá bohatou historií, spoustou známých památek, překrásnými muzei, dobrým jídlem a poklidnou francouzskou atmosférou. Díky tomu také patří k jedné z nejvýznamnějších turistických destinací světa.

Vznik Paříže a jejích prvních památek

Jak víme díky nálezům na území Paříže, oblast byla pravděpodobně osídlena již roku 4500 př. n. l. Poté osídlovali kraj Galové, ale město se záhy podařilo dobýt Římanům, kteří ho pojmenovali Lutetia. Od té doby město vzkvétalo a hlavním městem Franské říše se díky Chlodvíkovi I., zakladateli Franské říše, stalo roku 508.

Během 12. a 13. století začali vznikat první dnes velmi významné památky Paříže. V roce 1198 byl vybudován první Louvre, který sloužil jako pevnost. Roku 1163 byla také zahájena stavba katedrály Notre-Dame.

Palác umění – Louvre

Toto muzeum je jedno z největších muzeí světa a pro milovníky umění se jedná o opravdový ráj. Pro veřejnost bylo otevřeno až roku 1793 a od té doby se jeho sbírka stále rozšiřuje. V současné době se zde setkáme s osmi odděleními. V Louvru se nachází díla pocházející z antiky až po 19. století a jedním z nejznámějších děl v muzeu je Mona Lisa od Leonarda da Vinci.

Katedrála Notre-Dame neboli Chrám Matky Boží

Stavba katedrály Notre-Dame sice začala na přání biskupa Maurice de Sully v roce 1163, ale byla dokončena až roku 1345, tedy po 182 letech. Tato památka je dokonalým příkladem krásné francouzské gotické architektury.

Katedrála je opravdu prostorná, vejde se do ní až 9000 osob. Její interiér zdobí pilíře, velká okna, mozaiky, malby a kaple. Její součástí jsou i věže, jejichž výška je 69 m, a v nichž se nachází 5 zvonů. Dále zde můžeme najít i varhany, které byly postaveny roku 1402.

Proslulá Eiffelova věž

Eiffelova věž se roku 2006 stala jednou z nejnavštěvovanějších památek světa a také se jedná o nejnavštěvovanější místo v celé Francii. Byla postavena roku 1889 u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce. Roku 1889 byla Eiffelova věž otevřena pro veřejnost a později sloužila jako meteorologická stanice. Původně měla být po dvaceti letech odstraněna, ale nakonec se tak nestalo. Stavba tu stojí dodnes a láká turisty z celého světa. I v Praze existuje nabodobenina Eiffelovy věže a tou je známá Petřínska rozhledna.

Úchvatná bazilika Sacré-Cœur

Bazilika Sacré-Cœur se nachází na vrcholu kopce Montmartre, čímž je snadno viditelná. Její stavba byla zahájena roku 1875 a postavil jí architekt Paul Abadie. Byla dokončena v roce 1914, ale bohoslužby byly zahájeny až pět let později. Jedná se o směs slohu byzantského a románského. Jedná se o napohled překrásnou stavbu a její interiér i exteriér člověka nadchne.

Více umění v Muzeum d’Orsay

Jedním z dalších významných muzeí v Paříži je Muzeum d’Orsay, které bylo otevřeno veřejnosti v roce 1977. Je zaměřeno převážně na francouzské umění z let 1848-1914 a mezi nejvýznamnější vystavované umělce zde patří například Vincent van Gogh, Claude Monet nebo Edouard Manet. Nachází se zde obrazy, sochy, ukázky užitého umění a architektonické modely.

Paříž je zkrátka město plné kultury, které člověka dokáže zaujmout. Jedná se vskutku o město snů a taková dovolená v Paříži opravdu stojí za to.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup