Návštěva Českého Švýcarska

Objevte tajuplnou krásu Českého Švýcarska

Romantická krajina plná skal a hlubokých údolí, protkaná křišťálovými potoky a říčkami a nezapomenutelná pro své nádherné výhledy do krajiny – to vše a ještě mnohem více nabízí Národní park České Švýcarsko. Umí zaujmout nejen pestrostí přírodních krás, ale také typickou lidovou architekturou a tajuplnými místy, která kdysi člověk obýval. Už Carl Maria von Weber, jeden z nejznámějších světových hudebních skladatelů se nechal unést krásami této divoké krajiny a nechal se jí inspirovat k sepsání opery Čarostřelec. Podobně, jako Richard Wagner, který na základě pobytu v Jetřichovicích napsal operu Lohengrin.

Pokud vás lákají především přírodní krásy, v Českém Švýcarsku si přijdete na své. Členitá krajina nabízí možnost výhledu z mnohých skalních vyhlídek a procházky skalními městy. V údolích se můžete procházet kolem zurčících průzračných říček a potůčků, kde vám budou dělat průvodce pstruzi, lososi, ledňáček, ale například i vydra. V hlubokých lesích a roklinách se nacházejí vzácné rostliny, jako je například rojovník bahenní a další.

Přírodní dominantou Českého Švýcarska je ojedinělý skalní útvar tyčící se nad klikatícím se kaňonem Labe – Pravčická brána. Pravčická brána díky své ojedinělosti patří k nejvýznamějším národním přírodním památkám a je největším skalním útvarem svého druhu ve střední Evropě. Již rod Clary – Aldringenů si byl této jedinečnosti vědom a v 19. století zde nechal vybudovat zámeček s příznačným názvem Sokolí hnízdo, jenž dokonale doplňuje úžasnou přírodní scenérii. Pískovcové skály vytvářejí zajímavý přírodní komplex i v okolí Jetřichovic. Můžete zde navštívit Mariinu vyhlídku jež se tyčí vysoko nad krajinou a nabízí překrásný výhled do okolí, nebo se projít trasou mapující Jetřichovické skalní stěny. Velice ojedinělý zážitek vám zajistí Soutěsky Kamenice. Řeka Kamenice protéká skalnatým údolím a vytváří jedinečný kaňon, který si můžete projít nejen pěšky, ale i po vodě – na pramicích. Po cestě ze Hřenska vás čeká komentovaná prohlídka soutězek a také malé vodní překvapení. Pokud máte rádi příjemné letní osvěžení, k dispozici je zde mnoho romantických přírodních koupališt a rybníků.

Lákají – li vás tajuplná a magická místa, budete v Českém Švýcarsku ve svém živlu. V této oblasti se nachází spousta opuštěných skalních hradů, které se nenápadně tyčí na kopcích, či skalních útvarech. Můžete navštívit Loupežnický hrádek zvaný také Šaunštejn, který se nachází ve Vysoké Lípě. Po zdolání dřevěných a železných žebříků, které zbytky hradu zpřístupňují, vás za odměnu čeká neopakovatelný výhled do okolní krajiny, v níž se jako dominanta tyčí hora sopečného původu – Růžovský vrch. Jako další můžete navštívit Falknštejn, Chřibský hrádek, Kyjovský hrad a další. Jsou zde i tajemná opuštěná místa, která lákají nejen turisty, ale i filmaře. Takovým místem je Dolský mlýn v údolí řeky Kamenice, který vypadá jako přímo stvořený pro pohádky a pohádkové bytosti. natáčela se zde Pyšná princezna a v poslední době také filmová pohádka Peklo s princeznou.

České Švýcarsko je oblíbené také pro svou lidovou architekturu. Malé vesničky s roubenými chaloupkami zasazené do krajiny lesů, luk a skal ohromí snad každého návštěvníka. Překrásná je Kamenická Stráň, která leží na trase z obce Růžová k Dolskému mlýnu. V Janově můžete vidět historický větrný mlýn, za pozornost stojí i malebná Doubice, Kytlice či Kyjov. Z Kyjova vede stezka Kyjovským údolím, která je zajímavá nejen v létě, ale i v zimě díky typickým ledopádům či Jeskyni víl, jež v zimních měsících nabízí neopakovatelný zážitek v podobě ledových krápníků.

V Národním parku České Švýcarsko je mnoho dalších poutavých a neopakovatelných míst, která stojí za to vidět. Divoká krajina jako vystřižená z románů je opravdovým skvostem skromě schovaným na severních hranicích Čech. Tuto oblast si pro její krásy oblíbilo mnoho známých osobností. Kdo tuto krajinu jednou navštíví, rozhodně se nejednou vrátí zpět.

autor článku: Bc. Eliška Střelková


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup