Objevte Istanbul, město dvou kontinentů

Atmosféra šestnáctimilionového tureckého města rozkládajícího se na 2 kontinentech je nezaměnitelná. Už během cesty z letiště budete muset obdivovat um a drzost místních řidičů, tedy poté, co se vám podaří domluvit s místním systémem placení městské hromadné dopravy. V uličkách vás budou Turci směsí všech světových jazyků lákat do svých obchodů, restaurací a hotelů, ráno vás vzbudí reproduktor vyzývající k modlitbě, který bude pravděpodobně umístěný přímo pod vaším oknem. Istanbul je kouzelné město, kde se mísí orient a evropská kultura, minulost a současnost, pro středoevropany je navíc docela levný a zpáteční letenky můžeme pořídit například z Vídně s Turkish Airlines nebo Pegasus do 4 tisíc, takže alespoň jeden den v něm je pro každého cestovatele téměř povinnost!

Kdy vyrazit?

V létě je v Istanbulu extrémní horko a lépe uděláte, pokud zamíříte raději k moři. Naopak, během zimy se zde prakticky nevyskytují turisté, hotely jsou levnější a i v prosinci zde bývá okolo 20 stupňů. Pokud vyrazíte v průběhu jara nebo podzimu, také si svůj výlet jistě užijete.

Cestování po Istanbulu

Vzhledem k velikosti Istanbulu moc nepočítejte s tím, že byste se po něm mohli pohybovat pěšky, zvlášť, pokud máte v Istanbulu jenom jeden den. Cesta z obou letišť do centra je dost dlouhá i místní dopravou, natož bez ní.

S tureckými lirami řidiči nezaplatíte, musíte je předem směnit za žetony nebo nahrát na tzv. Istanbulkartu. Istanbulkarta je výhodnější pokud plánujete po Istanbulu více cest, protože musíte zaplatit přímo za kartu a potom si ji ještě dobíjet. Žetony se vám naopak vyplatí, pokud nebudete cestovat víc jak 5x. Ale pozor, neplatíte za čas, ale za cestu, takže čím více přestupů, tím méně výhodné. Proto vám například cesta z letiště Sabiha Gokcen do centra vezme tři žetony-musíte nejdříve autobusem, potom lodí přes Bospor a potom zase autobusem nebo tramvají.

Obecně je místní doprava v Istanbulu velmi bohatá-najdeme zde autobusy, tramvaje, metro, přes Bospor samozřejmě lodě, prakticky všude narazíme bez problému na taxíky.

Pár praktických rad

  • Je vhodné naplánovat si svůj výlet co nejlépe a nespoléhat na pomoc místních. Přestože jsou velice milí a vždy ochotní pomoct, málokdo mluví anglicky, takže komunikace může váznout.
  • Přestože je Turecko sekulární stát, v podstatě 100 % obyvatel se hlásí k islámské ideologii. Turci nejsou nijak zvlášť konzervativní, zvlášť ve městech, ale pokud vyrážíte do země v době nějakého muslimského svátku, předem si zjistěte, jak se chovat. Například během Ramadánu se považuje za nezdvořilé objednávat si před západem slunce alkohol.
  • Před návštěvou jakékoliv mešity je zvykem sundat si boty a umýt ruce, ženy by si měly přikrýt vlasy šátkem. Tyto šátky je možné si u vchodů do mešit zapůjčit.
  • Během večerů můžete narazit na mladíky, kteří se budou tvářit jako turisté, a budou se vás snažit pozvat do baru. To rozhodně odmítněte, po pár drincích v baru s takovými mládenci můžete dostat účet na několik tisíc tureckých lir a nezaplatit je vás může stát zdraví.

Co navštívit?

  • Známou ikonou Istanbulu je Hagia Sofia. Původně postavena císařem Byzantské říše Justiniánem jako křesťanský chrám, byla později přestavěna na mešitu a nyní je to jeden z největších klenotů Istanbulu. Za její vstup si připlatíte, ale rozhodně nebudete litovat.
  • Hned naproti Hagii Sofii se nachází Modrá mešita. Vstup do ní je zadarmo, ale je možný pouze pokud zrovna neprobíhají modlitby. Nicméně Istanbul je plný mešit a pokud budete respektovat základní pravidla, můžete navštívit prakticky jakoukoliv z nich.
  • Připraveni na nákupy? Grand Bazar je známé tržiště, kde můžete okusit pravou atmosféru Orientu. Máte možnost ochutnat výborná turecká jídla, nakoupit si vynikající tureckou kávu a čaj, levné kvalitní látky, šperky a vůbec, jen máloco na Grand Bazaru nanejdete. Zároveň je to místo, kde můžete uplatnit svoje smlouvací schopnosti. Jakmile se vás prodávající zeptá, odkud jste, je lepší neodpovídat, čím bohatší vaše země prodavači příjde, tím víc budete muset zaplatit.
  • Basiliková cisterna asi nezní moc vznešeně, ale toto místo je ve skutečnosti okozlující. Nachází se v podzemí a její navštěvník má možnost vidět úchvatnou ukázku architektury starověkých Římanů.
  • Zdi Konstantinopole, respektive to, co z nich zbylo, jsou bránou do historie Istanbulu a příjemným místem na procházku.

Istanbul je pro českého cestovatele nejblížší destinací, která umožňuje pocítit chuť a vůni orientu, a proto je hřích ho nenavštívit. Na jeho prozkoumání byste potřebovali několik týdnů, ale pokud je pro vás hlavní nasání atmosféry a nálady místních lidí, stačí vám daleko méně. Třeba i jeden den.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup