Odvrácená strana Dubaje

Špetka historie

  • Do roku 3000 př. n.l. osídlena kočovnými pastevci dobytka.
  • století n.l. převzala nadvládu Sámova říše
  • století n.l. přichází Umajjovci a rozšiřují pojetí Islámu
  • 20. století rybářská vesnička – 1. zóna volného obchodu
  • 1966 objevení ropy
  • V letech 1990 – 1991 poslali Emiráty oddílovou koalici do bojové operace „Pouštní bouře“

Předpoklady k modernizaci

Nyní je to nejnavštěvovanější a nejmodernější město na zemi, ale věděli jste, jak k tomu došlo? Jak je možné, že to město tak prosperuje a dokázala se vyšvihnout na samý vrchol během pouhých deseti let. My Vám to trochu přiblížíme.

Prvním předpokladem pro rozvoj byla válka v perském zálivu, která zničila okolní konkurenci a poté teroristický útok v New Yorku, pád Dvojčat 11. září 2001. Po pádu Dvojčat nikdo v EU nechtěl spolupracovat s Araby, kvůli strachu z terorismu. Toho využila právě Dubaj a nabídla arabským obchodníkům z celého světa, aby si pobočky svých firem za výhodnou cenu udělali zde a přesunuli sem svůj obchod.

Začali ve velkém měřítku rozvíjet turismus. Začali podporovat Emirates airline, které jim vyšli vstříc výhodnějšími cenami za lety a stali se přestupným místem při cestě z Evropy do Asie. A to vše díky svému ropnému bohatství.

Kdo za tím vším?

Levná pracovní síla. Dubaj přijímá zaměstnance na tříleté vízum z okolním měst, které jsou na tom se životní úrovní velmi špatně. Tudíž si v Dubaji vydělají hezké peníze a zároveň stát za ně nemusí nic platit, protože jsou pouze na vízum. Pokud by s takovými pracovníky nastal problém, není nic lehčího než jim ukončit vízum a poslat je zpátky domů…

Školství, zdravotnictví poskytuje Dubaj pouze 15% populace, protože pouze to jsou stálý pravý obyvatelé Dubaje. Zbytek jsou z velké části mladí lidé, kteří přijedou za prací a za penězi. Z toho plyne, že v Dubaji je minimálně lidí v důchodovém věku, tím pádem státu opět odpadají starosti financování důchodu, a ostatních poplatků spojené s důchodem.

Pamatujte

Všechna ta krása, zábava, co Vám Dubaj nabízí. Ten luxus, krásné dovolené. Modernizaci, o které se nám může jen zdát. Nic z toho se nevytvořilo samo a vše má svou odvrácenou stránku, o které by každý měl alespoň částečně mít představu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup