Pozoruhodné Mrtvé moře

Mezi Izraelem a Jordánskem se rozprostírá bezodtoké slané jezero, nesoucí název Mrtvé moře. Je považováno za nejstarší a díky své rozloze 605 km2 také největšími přírodními lázněmi světa. Stáří se odhaduje na více než 3 miliony let.

Lidé toto místo navštěvují nejvíce z důvodu blahodárných účinků, které velmi silně působí nejen na lidské tělo a organismus, ale také na Vaši mysl.

Z minerálního bahna na dně moře se v dnešní době vyrábí mnoho kosmetických přípravků, které po aplikaci na kůži působí na nejrůznější kožní onemocnění. V minulosti se bahno také hojně používalo k mumifikaci těla či pouze jako hnojivo.

Slanost mrtvého moře je 9x větší, než slanost světových oceánů. Plavání Vám půjde lehce. Voda Vás díky své slanosti bude totiž nadnášet.

Pobřeží je téměř pusté. Na části se rozprostírá malý počet letovisek k turistické rekreaci. Na jižním cípu probíhají těžby minerálů zejména soli.

Díky vysoké salenitě ve vodě nemohou žít živočichové ani rostliny. Vyskytují se zde velmi málo pouze bakterie, které jsou přichyceny na malých vulkánech, které se nacházejí na samém dně a vyvěrá z nich sladká voda.

Hory, vztyčující se nad jezerem, jsou domovem mnoha rozmanitých druhů živočichů, zeména velbloudů, šakalů, levhartů, hmyzu a ptáků. Proto je také oblast hor vyhlášena za přírodní rezervaci.

Rozloha se velmi často mění, neboť jezero vysychá v důsledku vypařování soli. Jeho hlavním přítokem je řeka Jordán.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup