Rumunsko – země divokých koní

O Rumunsku se říká, že je to země pro dobrodruhy. Země se sídlem temného Drákuly, nádhernou a místy nedotčenou přírodou a pohádkovými horami.

Cesta do Rumunska

Do Rumunska se jezdí s batohem na zádech především do hor. Je to levná dovolená plná dobrodružství a divoké přírody. Měnou v této zemi jsou rumunské lei, cca 6,40 Kč na 1 lei. S rumunskou měnou se neobchoduje, proto ji v českých bankách a směnárnách téměř nenajdete, je to jako hledat jehlu v kupce sena. Je lepší si vyměnit eura, která si pak v Rumunsku můžete vyměnit za lei, ale pouze v určitých bankách (my jsme obešli čtyři banky a směnárnu měly jen v jedné). To samé platí i o maďarské měně, se kterou se také neobchoduje, ale na hlavních nádraží velkých měst mají směnárny, kde vám ochotně a rychle vymění eura za jejich horinty (hufy), 100 HUF je cca 8.9430,-Kč.

Patrně nejvyhledávanější oblastí pro dobrodruhy, kteří se rozhodli navštívit rumunskou přírodu je oblast Transylvánie s národním parkem Apuseni. Malebný národní park Apuseni leží na západě této rozlehlé země, přibližně 100 – 150 km od maďarsko-rumunských hranic.

Z Prahy do Budapešti na nádraží Keleti-pu jede přímý vlak Slovan. Z Keleti-pu pak jede přímý spoj do Cul-Napoca, která leží 52 km od národního parku. Dále je možné se přesunou místní autobusovou dopravou nebo jet stopem. V Rumunsku se stopuje dobře, lidé jsou zde přátelští a velice ochotni pro vás něco udělat, zejména za nějakou drobnou odměnu. Pokud využíváte vlakovou dopravu, můžete využít slevové karty IN 25 nebo IN 50, která platí po zemích Evropské unie, do které Rumunsko také patří. Cesta autem vychází levněji, je-li auto plně obsazené. Vydáte se po české „hopsaštráse“, dálnici D1 směr Brno a dále pokračujete na Bratislavu. Z Bratislavy se jede po kvalitních dálnicích přes celé Maďarsko až na hranice s Rumunskem.

Zde ráj dálnic končí a jako mávnutí kouzelným proutkem se ocitnete v úplně jiné zemi. Všude je vidět chudoba, nepořádek, děravé silnice. Jedete-li po rumunské dálnici poznáte to pouze podle dopravního označení. Jejich dálnice jsou jako u nás silnice druhé třídy. Samá vesnice, sem tam díra, nejvyšší možná rychlost mezi vesnicemi cca 80 km v hodině. Po nějakých přibližně 1200 km se začátkem v Praze, jste na hranici nádherného národního parku Apuseni. Stav silnic v Rumunsku zejména na silnicích nižšší třídy než je dálnice je opravdu vysoce děravý.

Čím více se blížíte národnímu parku, tím pomaleji musíte jet. Místy se vůbec divíte, že je ta cesta plná děr označována jako silnice. Někdy si člověk pouze vybírá ty menší díry mezi dírami většími, kterými musí projet. Není překvapením, že auta tu předjíždějí cyklisté i koňské povozy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup