Salcburská klasika

Salzburg, Salcburk nebo česky Solnohrad. Město, ležící nedaleko hranic s Německem. Město, zapsané do Seznamu světového dědictví UNESCO. Město, které světu dalo Mozarta. To vše a mnoho dalšího je romantické městečko, která jsem navštívila na prodloužený víkend. Na návštěvu Salzburgu vám budou stačit dva až tři dny. Historické město si prohlédnete a projdete během odpoledne, ale já vám povím o místech, která rozhodně nesmíte opomenout.

Prvně si každý všimne pevnosti stojící na kopci pozorně sledující dění v centru města. Mluvím zde o Hohensalzburgu. Stojí zde už od 11.století a je to jeden z nejrozlehlejších středověkých hradů v Evropě. Na pevnost vede lanová dráha, ale já doporučuji vydat se po svých. Je to sice namáhavé stoupání do kopce, ale naskytne se vám možnost výhledů na město a příjemná procházka po udržované stezce. Při stoupání se vám naskytne výhled na další Salzburgskou památku – na zámek Mirabell.

Pokud vám počasí přeje, v přilehlých zahradách zámku Mirabell si příjemně odpočinete a pokocháte se upravovaným parkem. Neoklasicistní zámek spolu s přilehlými zahradami je oázou klidu, kteří místí i turisté potřebují v rušném městě. A možná budete mít štěstí, a zahlédnete nevěstu ve sněhově bílých šatech po boku vysněného ženicha. Ano, zámek Mirabell je oblíbeným místem pro konání svateb.

Přestaňme chodit kolem horké kaše a opravdu se zaměřme na jedinou památku, kvůli které davy turistů proudí do malého historického města Salzburg. Není to nikdy jiný než sám Wolfgang Amadeus Mozart. Geniální hudební skladatel a klavírní virtuóz je neodmyslitelně spjat se Salzburgem. Rodný dům tohoto rodáka si můžete prohlédnout při příchodu do historické části. Rozhodně tento dům nepřehlédnete. Špalíry turistů stojí před domem se žlutou fasádou, na které ze zlatým písmem tyčí nápis Mozarts Geburtshaus (česky Mozartův rodný dům), a zběsile fotografují. V tomto domě naleznete muzeum spojené s rodinou Mozartových i s prvními krůčky malého Wolfganga na cestě k světoznámě proslulému skladateli. Méně známým je Mozartův dům, kde skladatel sedm let žil i se svojí rodinou. I zde je muzeum zasvěcené skladateli.

Na náměstí Alter Markt vás zaujme hned po kašně i jeden z nejmenších domů na světě. Váže se k němu romantická pověst, že dům postavil chudý řemeslník, jelikož podmínkou otce jeho milé bylo, že dostane dceru za ženu, jen pokud bude mít dům ve městě. Mladík přijal jeho přání za své a domek mladým manželům přinesl štěstí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup