Sníte o Karibiku? Máte na to!

Jste průměrní pozemšťané a rádi cestujete? Karibik je pohádková destinace, kam by se chtěl podívat snad každý. Jako dovolená to však pro Čecha není levná záležitost, natož aby tam strávil několik měsíců. Jsou tu však možnosti, jak se do Karibiku podívat na delší dobu, aniž byste měli našetřené statisíce.

Také už jste ze všedního života plného shonu, stresu a povinností unavení a nejraději byste se sbalili a někam odjeli? Pokud si chcete opravdu odpočinout, uniknout od stereotypu, nebo se dostatečně odreagovat, nestačí jet na víkend k mamince. Co takhle Karibik? Není to tak bláznivá myšlenka, jak to na první pohled vypadá.

Jestliže máte touhu odcestovat na delší dobu do Karibiku a nemáte dost ušetřeno na to, abyste si mohli dovolit žít v ráji naší planety, je nezbytné si tam nějaký ten penízek vydělat. Najít práci v Karibiku není však nic jednoduchého.

Jednou z možností je práce na výletní lodi. Někomu se může zdát pendlování z ostrova na ostrov zajímavé, musíte ale vzít v úvahu i to, že strávíte většinu času na palubě a dost se nadřete. Navíc některé lodě přijímají pouze Američany, aby nemusely řešit víza a povolení pro vstup na americké ostrovy v Karibiku.

Pokud si myslíte, že jste schopni si najít jinou práci, bude to vyžadovat hodně úsilí a štěstí. Na většině ostrovů je vysoká nezaměstnanost a vláda často upřednostňuje rezidenty. Navíc zaměstnavatelé musí projít velkým papírováním spojeným s vaším přijetím a povolením pracovat na daném ostrově. Jelikož je práce bez pracovního víza nezákonná, zaměstnavatelé se této variantě spíše vyhýbají. Opak vám mohou vyvracet společnosti, které práci v Karibiku zprostředkovávají. Ale pozor! Většina takových „společností“ je podvodná a můžete skončit v lepším případě o pár set korun chudší. Trestní oznámení podala už řada poškozených na organizaci propagující se na webových stránkách http://www.prace-v-karibiku.com.  Nelze vyloučit, že na internetu vyhledáte další podobné podvodníky.

Dobrou zprávou ale je, že je tu pro normální smrtelníky skvělá varianta, jak v Karibiku klidně i delší dobu pobýt nebo žít. Za několik hodin práce denně nedostanete peníze, ale výměnou vám bude poskytnuto ubytování a v některých případech i strava. Stačí se zaregistrovat na stránky https://www.workaway.info jako dobrovolník (volunteer) a najít si hostitele (host). Tento program funguje téměř po celém světě. Hostitel, kterým můžete být třeba i vy, si vytvoří profil, na kterém poptává pomocníky, kteří by byli ochotní vykonávat několik hodin nejrůznější úkoly (zahradničení, úklid, práce se zvířaty, opravy, práce na počítači atd.) a za to svým dobrovolníkům nabízí možnost ubytování, případně i stravy. Dobrovolník a hostitel se předem dohodnou na druhu a rozsahu práce, počtu odpracovaných hodin a nepeněžní odměně. Na Workaway je podmínkou, že dobrovolník může pracovat maximálně 25 hodin týdně. Za 5 hodin denně s volnými víkendy má dobrovolník obvykle ubytování a alespoň jedno jídlo denně zdarma. Sami si projděte, co který hostitel nabízí. Je to velmi různorodé, záleží především na lokaci a srdečnosti hostitele. Nicméně myšlenkou je tzv. „win win“ princip, kdy má dobrovolník dostatek volného času na objevování a užívání si nové země a hostitel má při ruce pomocnou ruku bez toho, aniž by muset někoho zaměstnávat. Doba této spolupráce závisí na obou stranách. Často však hostitelé preferují dlouhodobější spolupráci – 1 až 3 měsíce. Na konci si pak hostitel a dobrovolník na portálu vymění reference, které jsou přístupné všem, kteří navštíví jejich profil. Pokud byste chtěli na tomto principu hledat práci v zemědělství, navštivte stránky http://wwoof.net. Za členství a vytvoření profilu na Workaway i Wwoof zaplatíte poplatek. Nejedná se však o žádnou převratnou částku. Pokud budete skromní, dá se tímto způsobem velmi levně procestovat skoro celý Karibik s tím, že hlavním výdajem jsou letenky.

Turistická sezóna je v Karibiku od listopadu do května. Mnoho hostitelů nabízí práci především ve svých hotelech, hostech a restauracích. V tuto dobu chce však spoustu dobrovolníků uniknout před zimou do teplých krajů, proto je poptávka taktéž vysoká. Připravte se tedy na to, že hledání ideálního místa nebude jak lusknutím prstů. Přesto má velká většina osob zapojených do těchto programů skvělé zkušenosti a tento způsob cestování vřele doporučují.

Pokud jste se již rozhodli, že se chcete podívat na jeden nebo více z karibských ostrovů, dobře vybírejte. Každý oplývá specifickou krásou a tajnými kouzly, ale na místě je myslet i na požadavky a podmínky spojené se vstupem a délkou pobytu na daném území. Ochutnávkou může být Aruba, ostrůvek nedaleko jihoamerické Venezuely, kde většinu vegetace představují kaktusy, a který skýtá nespočet azurově modrých pláží. Především hlavní město Oranjestad je pro turisty vzorně připraven. Kromě moderních nákupních center, restaurací a hotelů, je možné využít obří výletní lodě a další turistické atrakce. Aruba je jednou z autonomních zemí Nizozemského království (čili EU) a při pobytu do 30 dnů vízum nepotřebujete. Při vstupu i výstupu na území je třeba zaplatit turistický poplatek, který je často zahrnut do ceně letenky.

Dalším příkladem je ostrov Grenada, místo plné bujaré zeleně a domorodých lidí, kteří jsou na dnešní dobu velmi spjatí s přírodou a jejími dary. Naproti Arubě se zde dá více ušetřit. Je však na vás, kolik si toho chcete užít a jaký druh zábavy máte rádi. Na základě vízové dohody mezi EU a Grenadou může český občan bezvízově setrvat 90 dní.

Všechny informace o podmínkách vstupu na jednotlivé ostrovy se bez problémů dozvíte na internetu. Nezapomínejte si dopředu obstarat zpáteční nebo navazující letenku, abyste neměli problémy na letištích. Na většinu ostrovů vás jinak na dané území nevpustí. Určitě nespoléhejte na oblomnost úředníků. Pokud byste měli neurčitý plán, je dobré si zakoupit flexi letenku, která je o něco dražší, ale umožňuje měnit datum a místo odletu. Samozřejmě záleží na aerolince, kterou zvolíte.

Teď už nezbývá, než vám popřát ŠŤASTNOU CESTU!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup