Řecký region Bojótie

Pro dokonalou rodinnou dovolenou nemusíte trávit celou noc v autobuse nebo desítky hodin v letadle. Řecko je v dnešní době snadno dostupné právě letecky, kdy přímý let trvá necelé tři hodiny. Střední Řecko je považováno za kraj, který dále dělíme na 5 regionálních jednotek. Jednou z nich je Bojótie, která nabízí jedinečnou a nezapomenutelnou atmosféru.

Plateau do Orchomenos

Ve starověké řecké mytologii měla Bojótie významnou roli. Nejdůležitějšími městy byly Plataje a Orchomenos, jako obchodní centra, dále také Théby jako vojenská pevnost. Théby byly po většinu času rivalem Athén a často proti nim bojovali se Spartou.

Z Bojótie pocházela řada významných mužů, jako například Pindaros, Hésiodos a Plútarchos. Zemřel zde evangelista svatý Lukáš.

Samotná regionální jednotka Bojótie

vznikla přeměnou dosavadní stejnojmenné prefektury dne 1. ledna 2011. Původní prefektura byla ustanovena již v roce 1899. Samostatnou se Bojótie stala roku 1943. Do roku 1892 se v severní části území nacházelo jezero Kopais, které bylo následně proměněno na zemědělskou půdu. Již ve starověku se z jezera odváděla voda umělými podzemními kanály.

Livadeia centrum dění

Území o rozloze 2952 km² se rozkládá na severozápadě od poloostrova Attika. Údaje z roku 2011, o počtu zde žijících lidí uvádí, že zde žilo 117 920 obyvatel. Hlavním centrem veškerého dění Bojótie je Livadeia.

Geograficky tvoří Bojótie přirozený celek, který má z velké části přirozené hranice. Leží na sever od části Korintského zálivu, na západě a jihovýchodě pak sousedí s pohořími Elikóna a Kithairon. Nejdelší hranice však s Opuntskou Lokris a Eubojským zálivem.

Střed je považován za srdce Řecka. Bojótii dnes dělíme na 6 obcí. Jsou jimi Livadeia, Aliartos, Distomo-Arachova-Antikyra, Théby, Orchomenos a Tanagra.

Řecko je kouzelná země, protkaná slunečními paprsky a omývaná vlnami blankytně modrého moře. Je typickou zemí pro svoji s vůní zrajících oliv a vynikajícího jídla. Řecko se pyšní množstvím monumentálních historických památek, které rozhodně stojí za prohlédnutí.

Smrtelníci tvořili monumentální stavby pro bohy, jako projev úcty a vděčnosti. Bohové pak údajně Řecko milovali a rozmazlovali.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *