Co jste nevěděli o Dubrovníku

Nádherné město, které jistě stojí za vaši návštěvu během dovolené v Chorvatsku. Letoviska na konci Makarské riviéry jsou vzdálena asi jen hodinu cesty autem a úchvatná procházka po hradbách vám ujeté kilometry ráda vynahradí.

Název Dubrovník město získalo podle dubů a stojí za zmínku, že na stejném podloží, jako byl vystavěný Dubrovník, jsou vystaveny i Benátky. Dnes zůstalo ve městě z původních 5 000 obyvatel jen asi 1 000 a většina bytů ve starém městě je přebudována na apartmány a ty jsou pronajímány turistům. V hlavní sezónu jich ve městě můžete potkat i více než deset tisíc.

Dovolená v Dubrovníku

Dubrovník není klasickou dovolenkovou destinací, která by vás přivítala kilometry upravených pláží. Menší městská pláž se nachází hned pod hradbami, ale pro ty pohodlnější musíte zajet autem dál od historického centra. Dubrovník je spíše pro milovníky historie a pro ty, kteří se chtějí dozvědět něco více o jeho dějinách. Jednodenní výlet vám jistě postačí na to, abyste si vychutnali procházku naboso po lesklé dlažbě na náměstí a vystoupali na městské hradby, které obepínají celé historické centrum a poskytují úchvatné výhledy.

Pokrokový Dubrovník

Už v patnáctém století měla Dubrovnická republika vodovod a povrchovou kanalizaci. Vláda Dubrovníku podporovala zdravotní péči a vzdělání obyvatel. Lékaři v Dubrovníku byli placeni vládou a vláda platila dokonce i zahraniční studium obyvatel, včetně stipendií. Málokdo ví, že v Dubrovníku fungoval první baby box.

Klarisky umožnily chudým ženám odložit dítě před klášterem, kde byla zbudována dvířka s točnou. Osoba, která chtěla dítě předat na výchovu do kláštera, musela být oděná celá v bílém a držet svíci. Takovou osobu nesměl cestou nikdo zastavit, aby byla zaručena její anonymita. Sestry myslely i na to, aby mohlo dítko později najít cestu zpět ke své matce. Dítě se proto pokládalo na točnu u kláštera s polovinou mince.

Pokud by později matka chtěla své dítě vychovávat, prokázala se druhou polovinou mince. V případě, že se mezitím dobře provdala, musela za výchovu dítěte v klášteře zaplatit, pokud však byla dál chudá, klášter jí předal několik darů a byl jí nadále nápomocný při výchově dítěte.

Druhým řádem a řádem mužským, který sídlil v Dubrovníku, byli Františkáni. Ke klášternímu řádu se obyvatelé nepřipojovali jen z vlastního rozhodnutí žít ve víře a sloužit Bohu, ale často proto, že nemohli uzavřít sňatek. Dubrovníku vládlo 35 šlechtických rodin a ty měly povoleny jen sňatky mezi sebou. Pokud se pro daného muže nebo ženu nenašel vhodný protějšek, museli vstoupit do kláštera. Nikoho tedy nepřekvapí, že byl za čas objeven tunel, který byl vykopaný mezi mužským a ženským klášterem. Ze stavby tunelu byly obviněny Klarisky, které obyvatelé následně vyhnali z města.

Oba kláštery si dnes můžete prohlédnout kousek za branami do historického centra.

Město bylo chráněno padacím mostem a v centru mohli bydlet jen místní. Padací most uzavíral centrum města vždy v deset hodin večer a otevíral své brány až s osmou hodinou ranní. Nejen padací most však chránil město a jeho obyvatele. Velkým nebezpečím byly především nájezdy Turků, a tak se vláda Dubrovníku rozhodla platit jim výpalné. 12 000 dukátů ročně v době, kdy za jeden dukát jste pořídili krávu, byla dostatečná suma na to, aby krása města zůstala zachována i pro dnešní návštěvníky.

Před vstupní branou do města se po pravé straně nachází turistické informační centrum, kde si můžete dohodnout prohlídku města. Průvodci jsou k dispozici i v českém jazyce a dozvíte se celou řadu zajímavých historických faktů i pikantních historek ze života tehdejší šlechty.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *