Řecký region Fókida

Na území Středního Řecka se nachází moderní regionální jednotka Fókida. Na západě sousedí s Etoloakarnaniou, na severu s Fthiotidou a na východě s Bojótií. Jižní stranu území omílá moře. Se svou rozlohou 2120 km² zabírá přibližně polovinu rozlohy historického území stejného názvu.

Raná historie Fókidy není dostatečně známá. Již od roku 480 př. n. l. se Fókové pokoušeli bojovat nejprve na straně národní obrany, poté Peršanů i Athéňanů. V době Peloponnéské války už byla Fókida spojencem Sparty a ztratila kontrolu nad Delfami.

Ve 4. st. př. n. l. byla Fókida neustále ohrožována svými Bojótskými sousedy.

V roce 2011 žilo ve Fókidě 40 343 obyvatel. Jejím hlavním městem je Amfissa. Jeho rozloha je 315 km². Histori tohoto města se datuje již po 3000 let. Bylo to nejdůležitější a nejsilnější řecké město ve starověku. Samotné jméno města bylo nejprve La Sole, poté Salona. Až v roce 1833 byl ustanoven název Amfissa.

Pět minut jízdy autem z hlavního města, se můžete kochat nádherným výhledem, uklidňujícím tichem nedaleko zříceniny zámku Saloma. V současné době jsou zachovány některé vnější zdi a vnitřní brány. Nejznámější je pak Delfy s veštírnou a muzeem.

Regionální jednotka Fókida se od 1. ledna 2011 člení na 2 obce. Jednou z nich je Delfy se svou rozlohou 1122,93 km ² a 26 716 obyvateli a druhou je Dorida o rozloze 1006,95 km² a 13627 obyvateli.

Na území Fókidy žije 40 343 obyvatel, hustota zalidnění je tedy 23 obyvatel na na km². Patří tak k nejméně zalidněným a osídleným místem v Řecku. Převážnou část území tvoří hory, údolím protékají drobní vysychající říčky.

Více než 560 km² je zalesněno včetně národního parku Parnassos. Na západě nalezneme jezero Lidoriki. Kraj je to velice odlehlý a bez železnice. Úchvatná příroda vybízí k dlouhým procházkám přírodou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *