Řecký region Fthiotida

Další z pěti moderních řeckých regionálních jednotek je Fthiótida, nacházející se ve středním Řecku. Toto území členíme do sedmi obcí. Jejich názvy jsou Lamia, Amfikleia-Elateia, Domokos, Lokroi, Makrakomi a Stylida.

Fthiótida zaujímá rozlohu 4440 km², v roce 2011 zde žilo přibližně 158 231 obyvatel. Hlavním městem Fthiótidy je Lamia, zde žilo až 75 315 obyvatel. Turisté zde mohou navštívit Muzeum archeologie nebo také informační centrum, kde se blíže seznámí s historií.

Cestovní ruch je zde rozvinut velmi málo. Tato rozmanitá a nedotčená kraji láká k pohodové a příjemné dovolené rodiny s dětmi i akční dobrodruhy.

Velice významným místem, které rozhodně stojí za návštěvu, jsou termální lázně Thermopyly.

V překladu z řečtiny znamenají Thermopyly doslova „horké brány“ nebo „teplé prameny“. Vesnička čítá pouze 295 obyvatel. Součástí komunity je také neobydlená lokalita Loutra Thermopilon, nacházející se v úzké soutěsce jihovýchodně od Lamie, přibližně 4 km od pobřeží moře, je dlouhá 4 km a úzká 50 m. Nalezneme zde horké prameny vhodné ke koupání a množství restaurací.

Oblast Thermopyl

je tvarována řekou Spercheios, kterou obklopují strmé zalesněné vápencové hory. Změna krajiny se uskutečnila díky tisíciletému kontinuálnímu ukládání sedimentů z řeky. Naplaveniny během té doby výrazně změnily pobřeží a „odsunuly“ moře o cca 4 km.

Už ve starověku to byla strategická soutěska s teplými prameny, vytvářející tzv. Pekelnou nebo Horkou bránu do středního Řecka. Proslavila se za řecko-perských válek.

Mezi další zajímavé destinace patří malá vesnice Kalapodi.

Komunita s pouhými 444 obyvateli, se rozkládá právě v regionální jednotce Fthiótida. V období antiky se zde nacházela Apollónova a Artemidina svatyně. Ta se postupem času stala svatyní regionální a sloužila jako politické centrum, místo symbolických setkání i rituálního obětování.

pohoří Parnas

Za návštěvu v Fthiotidě jistě stojí pohoří Parnas, v blízkosti Korintského zálivu. Díky zkrasovatělému vápenci se pohoří může pyšnit výrazným velehorským reliéfem. Nejvyšším vrcholem je Liakoura, se svými 2457 m. Pohoří Parnas bylo zasvěceno Apollonovi a múzám.

Samotné srdce Řecka je důkazem rozmanitosti této země a rozhodně stojí za to toto území procestovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *